Meciul dintre Croația și Spania s-a disputat duminică seară, pe Stadionul De Kuip din Rotterdam, în cadrul finalei Ligii Națiunilor și i-a ținut în suspans pe spectatori și telespectatori, pentru că a fost decis la loviturile de departajare, după 0-0 în cele 120 de minute regulamentare.

Spania o învinge pe Croația la loviturile de departajare și câștigă Liga Națiunilor!

Timp de 120 de minute, cele două echipe s-au anulat reciproc, nu au reușit să finalizeze și să intre în avantaj, astfel că meciul a ajuns la loviturile de departajare, unde Spania s-a impus cu scorul de 5-4.

Pentru iberici au marcat Joselu, Rodri, Merino, Asensio și Carvajal, iar Laporte a trimis în bara transversală.

De cealaltă parte, Vlasic, Brozovic, Modric și Perisic au transformat loviturile de departajare, dar portarul spaniol le-a apărat execuțiile lui Majer, respectiv Petkovic.

Astfel, Spania a câștigat cea de-a treia ediție a Ligii…