David Popovici, înotătorul român în vârstă de 18 ani, a câștigat medalia de aur în proba de 200 de metri liber în cadrul competiției de la Roma, Sette Colli.

David Popovici este o „bestie” în apă! Aur și la 200 de metri liber la Sette Colli, după ce l-a spulberat pe campionul olimpic

Sportivul român a mai stabilit un record. A înregistrat un timp de 1:45.49 în finală, record pentru competiția de la Roma.

Pe locul secund s-a clasat britanicul Thomas Dean, cu un timp de 1:46.86. Sportivul din Marea Britanie este campionul olimpic en-titre la proba de 200 de metri liber.

„David POPOVICI, a doua medalie de aur la Trofeul Settecolli de la Roma!

Elevul lui Adrian Rădulescu s-a impus și la 200 de metri liber, după o cursă pe care a condus-o de la un capăt la celălalt. Timpul lui David (1:45,49) reprezintă un nou record al competiției. Pe locurile următoare s-au clasat Thomas Dean (M. Brit) 1:46,86 și Stefano Di Cola…